MC44608P40
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 13.1 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 40kHz
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 8-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 6.6V ~ 16V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Duty Cycle : 82%
Operating Temperature : -25°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : MC44608
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 40kHz 8-PDIP