STR2W153D
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 15.3 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 60kHz ~ 74kHz
Package : Bulk
Series : STR2W100D
Supplier Device Package : TO-220F-6L
Output Isolation : Isolated
Mfr : Sanken Electric USA Inc.
Power (Watts) : 90 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Voltage - Breakdown : 650V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 8.1V ~ 32V
Package / Case : TO-220-6 Full Pack, Formed Leads
Duty Cycle : 74%
Operating Temperature : -20°C ~ 115°C (TA)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : STR2W153
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SW FLBACK TO220F-6L
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 60kHz ~ 74kHz TO-220F-6L