NCV1072P100G
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
NCV1072P100G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : EN, Frequency Control, Soft Start
Product Status : Active
Voltage - Start Up : 8.2 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tube
Series : Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package : 7-PDIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 19 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 670V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.8V ~ 8.6V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 68%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCV1072
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP