NCP1011AP100
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
NCP1011AP100
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Duty Cycle : 67%
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tube
Series : -
Supplier Device Package : 7-PDIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 19 W
Fault Protection : Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 8.5V ~ 10V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP1011
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP